Euroleague: Ολυμπιακός – Fenerbahce 70-84
Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Top 16 της Euroleague 2010-2011 ο Ολυμπιακός, καθώς έχασε στο «ΣΕΦ» από την τουρκική Fenerbahce (70-84). Κορυφαίοι των Πειραιωτών ήταν οι Σπανούλης (14π) και Παπαλουκάς (15π), ενώ για τη Fenerbahce η τριάδα Ukic (17π), Onan (14π) και Tomas (19π) ήταν «όλα τα λεφτά».

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση αφήνοντας τα μακρινά σουτ στην Fenerbhce, η οποία δεν συγχώρησε και προηγήθηκε με 5-12 στο 4’, αναγκάζοντας τον Dusan Ivkovic να ζητήσει time out. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» δυνάμωσε με αποτέλεσμα να επέλθει η ισοφάριση στο 1’ 42” πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου (14-14), ενώ στο τέλος της πέρασε μπροστά (18-16). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιεστικά το δεύτερο δεκάλεπτο, υποχρεώνοντας την ομάδα του Spahija σε λάθος πάσες, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να τα εκμεταλλευτούν, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Για τρία λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν απρόσεκτος στις επιθετικές επιλογές, η τουρκική ομάδα το εκμεταλλεύτηκε παίρνοντας διαφορά 7 πόντων, 3’12” πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου (26-33). Η αντίδραση ήταν άμεση και οι παίκτες του Ivkovic ισοφάρισαν με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Fener να παίρνει κεφάλι στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Πειραιά ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι και με σουτ του Σπανούλη πέρασε μπροστά με 50-49, 3’19” πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η περιφέρεια των γηπεδούχων δούλεψε στο επιθετικό κομμάτι και με τρία συνεχόμενα τρίποντα πήρε τα ηνία του σκορ και τελείωσε την Τρίτη περίοδο στο +3. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν κάκιστη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Τούρκους να έχουν ιδιαίτερα υψηλό ποσοστό από την περιφέρεια ενώ ο Ολυμπιακός ήταν χαρακτηριστικά άστοχος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι χτίζοντας διαφορά 10 πόντων (65-75) 2’ πριν τη λήξη. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος με το συγκρότημα του Spahija να παίρνει το ροζ φύλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-16, 33-33, 58-55, 70-84

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 15, Nesterovic 2, Σπανούλης 14, Μπορούσης 7, Keselj, Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 4, Nielsen 2, Παπανικολάου 4, Erceg 10, Teodosic 7, Halperin 5

Fenerbahce: Ukic 17, Eroglu, Onan 14, Lavrinovic 4, Jasikevicius 5, Peker, Savas 7, Kinsey 3, Mutaf, Tomas 19, May 8, Preldzic 7

Πηγή:sportena.com