Ευρωλίγκα: Ολυμπιακός - Εφες Πίλσεν 105-90
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έχανε σχεδόν όλες τις βολές και η Εφές Πίλσεν δεν «χαριζόταν» πουθενά. Μέχρι να τελειώσει, όμως, η αναμέτρηση οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη βρέθηκαν να έχουν βάλει περισσότερα από ό,τι αυτοί του Εργκίν Αταμάν.

Η είσοδος του Γιάννη Μπουρούση στο 16' άλλαξε τα δεδομένα και με τους Κλέιζα, Βασιλόπουλο και Βούιτσιτς να τον ακολουθούν ο εξαιρετικός Ολυμπιακός του δευτέρου 20λεπτου έφτασε στο επιβλητικό 105-90 για την 4η αγωνιστική του β' ομίλου της Ευρωλίγκα στην πρώτη «ερυθρόλευκη» νίκη έπειτα την περιόδο 2001-02 και το 0-8 σερί της τουρκικής ομάδος.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με τους Τεόντοσιτς, Μπέβερλι, Βασιλόπουλο, Κλέιζα και Σχορτσιανίτη και προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να «χτυπήσει» κοντά στο καλάθι. Ο Λίνας Κλέιζα προσπάθησε να τελειώσει μόνος του κάποιες φάσεις, δεν του βγήκε, ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, όμως, τα πήγε καλύτερα.

Ο «Σόφο» αποδείχθηκε πιο γρήγορος από τον 33χρονο πλέον Ντάνιελ Σαντιάγκο και με 7 πόντους, έστω και με 3/7 βολές, είχε μπροστά την ομάδα του με 13-12, με την Εφές μέχρι εκείνο το σημείο να παίρνει πόντους κυρίως από την περιφέρεια (βλ. τρίποντο από Τουντσερί και Ρακότσεβιτς).

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανεβάσουν μια «ταχύτητα» το παιχνίδι τους, ωστόσο, αυτό δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ένα λάθος κι ένα άστοχο τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς έδωσαν την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα με ένα τρίποντο από τον Κερέμ Τουντσερί και δύο έμμεσα τρίποντα από τον Μπούτσι Θόρτον (σ.σ. και τις δύο φορές από φάουλ του Πάτρικ Μπέβερλι) να μετατρέψει το 15-12 του 6' σε 15-21 στο 7'15''.

Η παρουσία των Παπαλουκά και Βούιτσιτς βελτίωσε την εικόνα των Πειραιωτών, οι οποίοι «έτρεξαν» ένα σερί 8-1 και στο 9'13'' δια χειρός του Κροάτη σέντερ πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ με 23-22, η περιφερειακή άμυνα, όμως, συνέχισε να... χαζεύει και με τον Εντέρ Αρσλάν να «εκτελεί» η πρώτη περίοδος «έκλεισε» στο 24-27 (4/6τρίπ. η Εφές).

Η περίοδος που ακολούθησε ήταν της... απογοήτευσης. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, έχοντας ήδη πάρει χαμπάρι πως ο Σχορτσιανίτης δεν «έχει» τις ελεύθερες βολές, άρχισαν να τον στέλνουν διαδοχικά στη γραμμή του φάουλ.

Ο 24χρονος σέντερ ήταν απογοητευτικά άστοχος και, φτάνοντας από 3/7 βολές του 10' στις 3/13 στο 16', το ΣΕΦ άρχισε να... αναθεματίζει! Και κάπου εκεί (16'22'' με το σκορ στο 36-39) ο Παναγιώτης Γιαννάκης αποφάσισε να ρίξει στον παιχνίδι τον προερχόμενο από τραυματισμό (κάκωση έσω πλαγίου συνδέσμου στο αριστερό γόνατο).

Και μπορεί ο Ιγκόρ Ρακότσεβιτς να είχε αρχίσει να «ξυπνά», για να ξεφύγει η Εφές στο 18'05'' με 38-46 με 10 πόντους από τον Σέρβο γκαρντ, αλλά με τον Καρδιτσιώτη σέντερ στο παρκέ η εικόνα αυτή δεν ήταν για κρατήσει πολύ ακόμα...

Μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Μπουρούσης είχε γίνει πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 10 πόντους και η διαφορά είχε «πέσει» στο καλάθι (46-48). Κι αν δεν υπήρχε το απογοητευτικό 12/26 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (της ποιας;) το προβάδισμα θα είχε αλλάξει και χέρια!

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη παρέμειναν... αδιόρθωτοι στην άμυνα και στην τρίτη περίοδο (Ρακότσεβιτς και Νάχμπαρ «εκτέλεσαν» από την περιφέρεια για το 52-61 του 22'45''), ευτυχώς για τους ίδιους, όμως, στην επίθεση υπήρχε τρόπος η μπάλα να μπει στο καλάθι.

Πώς; Με το ίδιο «νόμισμα», δηλαδή πίσω από τη γραμμή των 6.25μ.. Βασιλόπουλος, Μπέβερλι και Μπουρούσης άνοιξαν... πυρ και στο 24'15'' το -9 έγινε -2 (61-63). Στο 25'42'' ο Λίνας Κλέιζα «όπλισε» κι αυτός και με νέο τρίποντο ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 66-65. Ο Βούιτσιτς με σωστές τοποθετήσεις μέσα στη ρακέτα προσέφερε 4 γρήγορους πόντους και στο 30' ο φωτεινός πίνακας «έλεγε» 76-69!

Στην τέταρτη περίοδο το γρήγορο παιχνίδι εξουθένωσε την Εφές (σ.σ. οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 10 ασίστ στο πρώτο 20λεπτο κι έφτασαν με τη λήξη να έχουν 28!) και.... μην τον είδατε! Ο Ολυμπιακός ό,τι καλάθι δεχόταν το έβαζε επί δύο κι όποτε του δινόταν η ευκαιρία με θεαματικό τρόπο και το τελικό 105-90 δεν άργησε να έρθει. Έστω και με 29/49 βολές...

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 46-48, 76-69, 105-90

Πηγή:Naftemporiki