Η Τουρκία χορεύει συρτάκι
Ο Φάνης Γκέκας ξεσηκώνει τη Σαμσούντα με τα γκολ του! Χθες χρειάστηκε 34 λεπτά για να πετύχει χατ τρικ οδηγώντας την ομάδα του Σαμσουνσπόρ σε μεγάλη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 3-1.
Σε κάθε γκολ το γήπεδο της Σαμψούντας χόρευε συρτάκι, ενώ ο Γκέκας έγινε σύνθημα στα χείλη των οπαδών της τουρκικής ομάδας. «Νιώθω σαν στο σπίτι μου», δήλωσε στην τουρκική τηλεόραση ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα και υπόσχεται ότι στα επόμενα παιχνίδια η ομάδα του θα είναι ακόμη καλύτερη. Μετά τον αγώνα ο τερματοφύλακας της Φενέρμπαχτσε Βολκάν Ντεμιρέλ, που χθες συμπλήρωσε 200 παιχνίδια με την ομάδα του, άλλαξε φανέλα με τον δήμιό του, τον Φάνη Γκέκα, ως ένδειξη αναγνώρισης της σπουδαίας προσπάθειας του έλληνα ποδοσφαιριστή.

ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ

Η δημοτικότητα του λαρισαίου επιθετικού, που γνωρίζει στην Τουρκία στιγμές δόξας όμοιες με αυτές που είχε ζήσει ο Νίκος Μαχλάς στην Ολλανδία με τα χρώματα της Βίτεσε, έχει εκτοξευτεί στα ύψη ενώ χθες στα πρώτα λεπτά μετά το ματς η αναφορά στο όνομά του έφτασε μέχρι και τη δεύτερη σε συχνότητα θέση παγκοσμίως στο twitter! Ο τουρκικός Τύπος υποδέχτηκε το κατόρθωμα του Γκέκα με διθυραμβικούς τίτλους. «Ο Γκέκας έθεσε νοκ άουτ τη Φενέρμπαχτσε», «Σόου του Φάνη Γκέκα», «Ο Γκέκας χτύπησε τη Φενέρ», «Το συρτάκι του Γκέκα» ήταν μερικοί από τους τίτλους στον τουρκικό ηλεκτρονικό Τύπο. Η Σαμσουνσπόρ απέχει πλέον έξι βαθμούς από το όριο της ζώνης του υποβιβασμού, ενώ ο Γκέκας έφτασε τα έξι γκολ στο τουρκικό πρωτάθλημα.(TANEA)