Με γκολ των Τζιμπούρ και Φουστέρ ο Ολυμπιακός "απέδρασε" από το Βικελίδης
Σημαντικό βήμα για τη κατάκτηση του τίτλου έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με γκολ των Τζιμπούρ και Φουστέρ, επικράτησε του Άρη με 1-2, σε μια έδρα που θεωρητικά δυσκολεύεται τα τελευταία χρόνια.

Οι "κιτρινόμαυροι" λίγες μέρες πριν τον ευρωπαϊκό τους αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτυ, κατάφεραν να προηγηθούν με το γκολ του Νέτο στο 17ο λεπτό. Η εξέλιξη αυτή "ξύπνησε" τους παίχτες του Ερνέστο Βαλβέρδε, οι οποίοι άρχισαν να πιέζουν με στόχο την ισοφάριση. Στο 39ο λεπτό, ο Τζιμπούρ μετά από ασιστ του Ιμπαγάσα διαμόρφωσε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης είχε τη κατοχή, δε μπορούσε όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πάρντο. Ο Ολυμπιακός όμως και συγκεκριμένα ο Φουστέρ, εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και στο 75 με πάνεμορφο γυριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Νίκες σωτηρίας για Πανιώνιο και Εργοτέλη. Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 1-0 με γκολ-πέναλτι του Μπάλαμπαν, ενώ ο Εργοτέλης κέρδισε στο Παγκρήτειο με 2-1 την Καβάλα.