Νίκη για Παναθηναϊκό, "Άτυχη" η ΑΕΚ
Ελλάδα-Με το "συνήθη ύποπτο" της φετινής σεζόν Κώστα Κατσουράνη, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται ένα βήμα πρίν από τη πρόκρισή του στους 32 του Europa League.

Η νίκη με 0-1 επι της Στούρμ Γκράτς συνοδεύτηκε και από καλή εμφάνιση σε ορισμένα διαστήματα του παιχνιδιού.

Η είσοδος του Λέτο στο παιχνίδι και η μετατόπιση του Νίνη στον άξονα και προς τα δεξιά ανέβασε το ρυθμό της ελληνικής ομάδας.

Το γκόλ ήρθε στο 70' ύστερα από μια εξαιρετική συνεργασία στα αριστερά μεταξύ Λέτο και Σπυρόπουλου και τη σέντρα του Αργεντίνου που βρήκε τον Κατσουράνη μέσα στη μικρή περιοχή ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκόρ.

Οι "πράσινοι' θέλουν 1 βαθμό πλέον για να οριστικοποιήσουν και μαθηματικά τη πρόκρισή τους.

Αντιθέτως η ΑΕΚ στάθηκε ιδιαίτερα άτυχη και έμεινε στο 2-2 με τη Μπάτε Μπορίσοφ, μολονότι προηγήθηκε στο 1ο μόλις λεπτό με το γκόλ του Μπλάνκο.

Τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ δώσαν τη δυνατότητα στους Λευκορώσους να ανατρέψουν το σκόρ με τα γκόλ των Ροντίονοφ και Βολόνκο.

Η ισοφάριση ήρθε στο 38' με τη κεφαλιά του Μαντούκα. Η ΑΕΚ πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει τη νίκη όμως δε τα κατάφερε παρά το ότι έιχε 3 δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Πηγή: contra.gr